Ev Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır

Ev Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır

Ev Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır

Ev kredisi hesaplama yapılırken, istenen vade ve faiz oranına uygun taksit tutarı belirlenir. Fakat öncelikli olarak kredi hesaplaması için çekmek istediğiniz kredi miktarını ve ne kadar süre içinde geri ödemek istediğinize karar verin. Konut sahibi olmak isteyen fakat yeteri miktar birikimi olmayan kişiler için en ideal seçenekler arasında yer almaktadır. Diğer yandan konut kredileri, gelir seviyesine uygun geri ödeme ve vade imkanlarıyla, avantajlı krediler arasında yer almaktadır.

Bu vade ve faiz oranı doğrultusunda ortaya çıkan aylık faiz ve anapara tutarları ile ödeme planı oluşturulmaktadır. 100.000 TL ev kredisi için, 120 ay vade ve %0,83 faiz oranı şeklinde hesaplama yapılmaktadır. Çekmek istediğiniz kredi tutarı ve vade belli olduktan sonra konut kredisi hesaplama yaparak ilgili bankaların tekliflerini inceleyebilirsiniz. Bütün bankaların faiz oranları birbirinden farklı olduğu için geri ödeme yapacağınız aylık taksit ve toplam tutar tüm bankalar için farklı olacaktır. Konut kredisi hesaplama işlemi ile tüm bankaların güncel faiz oranlarını yapabilirsiniz.

Konut Kredisi Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Ev kredisi ile günümüzde ev sahibi olmak isteyen bireyler, kredi çekerek kira öder gibi konu sahibi olabilmektedir. Bunun için bankalara göre değişiklik gösteren belli başlı şartlar bulunmaktadır. Konut kredi başvurunuzun olumlu sonuç alabilmesi adına aşağıda bulunan maddelere dikkat etmeniz gerekmektedir.

  • Öncelikli olarak kredi notunuzu öğrenmelisiniz. Tüm bankalar için en önemli detaylardan biri kredi notudur. Kredi notunuzun yeterli olmadığı durumlarda kredi alamazsınız.
  • Kredi faizlerinin ve maliyet oranlarının karşılaştırmasını mutlaka yapın. Bu konu bankadan bankaya değişiklik göstersede karşılaştırma yapmak için kullanabileceğiniz birçok uygulama bulunmaktadır.
  • Konut kredisi çekeceğiniz zaman kredi tutarının, ev bedelinin en fazla %80 kısmını vereceğini bilmeniz gerekmektedir. Yani ortalama 100 bin TL’lik bir mülk için en fazla 80 bin TL kredi çekme hakkınız bulunmaktadır.
  • Banka tarafından krediye uygun görülmek için, sahip olmak istediğiniz konutun kat mülkiyeti veya kat irtifaki tapusunun bulunması gerekmektedir. Bu konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmak için https://www.finanskredisi.com/ sayfasına göz atın.
Ekonomi