İspanyolca Öğrenmek İsteyenler İçin Bazı Önemli Püf Noktalar

İspanyolca Öğrenmek İsteyenler İçin Bazı Önemli Püf Noktalar

İspanyolca Öğrenmek İsteyenler İçin Bazı Önemli Püf Noktalar

İspanyolca aldatıcı bir şekilde zor olabilir. Pek çok insan yanlış bir şekilde İspanyolcayı gerçekten var olandan daha fazla bildiklerini iddia ediyor. Bunun nedeni, birçok İspanyolca kelimenin aynı kökten olması veya iki veya daha fazla dilde aynı sese sahip kelimeler olması olabilir.  Daha önce hiç öğrenmemiş olsanız bile, İspanyolca konuşan birini duyduğunuzda birçok kelimeyi tanımanızın nedeni budur. Bu makalemizde İspanyolcaya karşı ön yargısı olanlar ve ya ikinci bir dil olarak İspanyolca öğrenmek isteyenler için çok sayıda ipucu ele aldık. İşte bu ipuçlarından bazıları:

1. Dil Bilgisini Başlangıçta Yoksayın

Çok fazla dilbilgisine odaklanarak kendinizi tökezlemeyin (özellikle başlangıçta) sadece rahatlayın, farklılıkları kabul edin, akışa devam edin ve çokça dinleyin ve ne kadar hızlı ilerlediğinizi fark edeceksiniz. Dilbilgisi tarafından cesaretiniz kırılmasın. Bir İspanyol kursu olmadan direk kelimeleri ezberlemeye çalışırsanız fiil çekimi ve zamirlerin ikisi de bunaltıcı olabilir, ancak sadece dinlemeye ve konuşmaya odaklanırsanız, daha istikrarlı olursunuz.

2. Odaklanın

İspanyolcada günlük hayatta en sık kullanılan 500 kelimeye odaklanın. Vazgeçmeyin, her gün tutarlı bir şekilde öğrenmeye devam edin. Gerekirse bir İspanyolca kursuna kayıt yaptırın. Alanında uzman öğretmenlerin deneyiminden faydalanın.

3. Mümkün Olan En Kısa Sürede Konuşmaya Başlayın

Hemen konuşmaya başlayın, çünkü sadece okuyarak öğrenmeye çalışmak dil öğrenme aşamasında dezavantaj sağlayabilir. Gerekirse ayna karşısında kendinizle konuşun. Bu adıma bağlı kalın ve gülünç görünmekten korkmayın. Başta ürkütücü gelebilir ama bunu yaptıktan sonra kendinizi daha özgüvenli ve iyi hissedeceksiniz. Sizinle dili konuşmaya istekli birini bulun, İspanyolca televizyon izleyin ve müzik dinleyin, telefonunuzu değiştirin, bir İspanyol kursu ile görüşün vs. Dili gerçekten öğrenmek istiyorsanız kendinizi tamamen adapte edin. Saklanmayı bırakın ve hemen yüksek sesle konuşmaya başlayın. Öğrenmenin en akıcı ve doğal yolu kitaplarla değil insanlarla etkileşim kurmaktır. 

4. İspanyolcaya Bağlı Kalın (kendi dilinize geçmeyin!)

Pues, tambien, como, aun vb. gibi dolgu sözcükleri öğrenin, böylece ana dilinizdeki dolgu kelimelerini araya sokmadan en başından düzgün ve akıcı bir konuşma yapabilirsiniz.

Genel Kültür