Kuru ciltlerde bakım nasıl olur

Kuru ciltlerde bakım nasıl olur

Cilt kuruluğunun dış etkenlerden zarar görerek nemini kaybeder. Yüksek sıcaklıklar, güneşe uzun süre maruz kalma, hormonal değişiklikler, bazı kozmetik ürünler ve yaşlanmanın tümü kuruluğa sebep olabilir. Kuru cilt yağlı cilde göre çok daha çabuk kırışır ve kırışıklıklar kısa zamanda derinleşir. Ayrıca güneşin zararlı ışınlarına karşı daha hassastır. Pullanabilir ve çabuk tahriş olabilir. Cildin her zaman nemli olmasını sağlamak için bazı bazı yöntemler deneriz. Kuru cildiniz için sabunları kullanmak yerine yüzünüz için temizleme jellerini tercih edebilirsiniz. Yüzünüzü ykarken sıcak suyla yımamaya özen gösterin. Sıcak su cildinizin yağına zarar vererek cilt kuruluğunu arttırır.

Avakado maskesi

Yüz maskeleri arasında özellikle kuru ciltler için bire bire olan ve yüksek nemlendirme özelliğine sahip olan avakado maskesi, cildinizin yumuşamasını ve pürüzsüz bir görünüm kazanmasını sağlayacaktır. Avakado maskesi için; yarım avakadoyu soyup çatalla iyice ezin. Üzerine 1 çay kaşığı bal ekleyip iyice karıştırın. Karışımı yüzünüze göz çevresi hariç sürüp 10 dakika bekletin ve ılık su ile yıkayın. Aşırı kuru ciltliler bu maskeyi haftada 2 kez yapabilirler.

Salatalık maskesi

Bu karışım içerisinde yer alan muz, nemlendirici etkisini maksimum seviyeye çıkartır ve bal eklememizin sebebi de, nemi cildimizde tutma özelliğinden faydalanmaktır. Bu cilt maskesi ile, cildinizi maksimum seviyede nemlendirip, besleyip aynı zamanda canlı bir görünüm elde edebilirsiniz. Balı küçük cam bir kaseye koyup, büyük bir kap içerisine de sıcak su dolduruyoruz. Balı koyduğumuz küçük cam kabı, sıcak su dolu kabın içerisine koyarak balın sıvılaşmasını sağlıyoruz. Muz ve salatalıkları iyice püre kıvamına gelene kadar eziyoruz. Sıvılaşmış bal ile muzlu salatalık karışımı iyice çırpıyoruz ve karşımımız hazır hale geliyor. Hazırladığımız maskeyi yüzümüze uyguladıktan sonra, 30 dakika bekletiyoruz. Daha sonra ılık su ile iyice yüzümüzü yıkıyoruz.

Kahve maskesi

Kahve maskesi için 2 çay kaşığı kahve telvesine veya 2 çay kaşığı kullanılmış filtre kahve makinesi kahvesine ihtiyacınız var. Maskenin yumuşatıcı etkisi arttırmak için gerekli diğer malzemeler şöyle; 2 çay kaşığı kakao (toz), 3 çay kaşığı süt, 2 tatlı kaşığı bal. Tüm malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra parmak uçlarıyla masaj yaparak göz ve dudak çevresi dışında kalan bölgelere sürün. 10 dakika bekletip bol ılık suyla yıkayın. Yüzünüzü kuruladıktan sonra cildinizin nemi tutması için nemlendirici krem kullanın.

Kaynak: iceriksistemi.com

Moda ve Yaşam