Tenis Spor Dalının Tarihçesi

Tenis Spor Dalının Tarihçesi

Tenis Spor Dalının Tarihçesi

Tenis spor dalının ilk kez nerede ortaya çıktığı bilinmemesi ile birlikte Antik Roma Dönemi2nde çıplak el ile beraber tenise benzer bir oyun oynandığı bilinmekteydi. Başka kaynaklara göre ise tenis spor dalı ilk kez Meksika’da ortaya çıkmış olan bir spor dalıdır. Tenis spor dalının kökeni tam olarak 13.yüzyılda Fransa kralının önünde “Avuç İçi Oyunu” ismi ile oynanmakta olan bir oyundur. 1883 senesinde tenis maçlarının oynanmış olduğu sahalar bugünkü standart ölçülere getirilmiştir. Tenis sporunun tarihinde ilk uluslararası maç 1883 senesinin Temmuz ayında yapılmıştır. Kadınlar arasında ilk kez tenis maçı ise 1884 senesinde yapılmıştır. Türkiye’ye ise tenis sporu, 1900’lü yıllarda gelmiş olan bir spor dalıdır. Tenis, İngiliz diplomatlar aracılığı ile Türkiye’ye tanıtılmış olan bir spordur. Birçok kaynakta ise 1915 senesinde Türkiye’de Amerikan Koleji’nde oynanamaya başlandığı bildirilmektedir. Fenerbahçe kulübünün kurulması ile beraber Fuat Hüsnü Kayacan, ülkede tenis hareketlerini başlatan bireydir.

Uluslararası Tenis Federasyonu

Uluslararası Tenis Federasyonu yani kısaltması ile ITF, ulusal alanda tenis sporu ile ilgili yönetimi gerçekleştiren en yüksek birim ya da mercidir. Uluslararası Tenis Federasyonu, tenis sporu için geçerli olabilecek olan en yüksek alandır. Dünyadaki tüm ülkelerde tenis sporu oynandığından dolayı her ülkenin tenis federasyonunun da bağlı olmuş olduğu bir federasyondur. Uluslararası Tenis Federasyonu yani ITF’nin Yönetim Kurulu Başkanı ise Francesco Ritti Bitti’dir. Uluslararası Tenis Federasyonu’nun merkezi, bulunduğu yer ise Londra, İngiltere, Birleşik Krallık ’tır. Bağımsız ulusal bir federasyon olan Uluslararası Tenis Federasyonu, 210 adet kuruluş barındırmaktadır. Bünyesinde ise en başta ulusal tenis federasyonlarını barındırmış olduğu yer almaktadır.

Türkiye Tenis Federasyonu

Türkiye Tenis Federasyonu yani kısaltılmış olan hali ile TTF, Türkiye’de bulunan ve Türkiye’de gerçekleşen tenis ile ilgili turnuva ve şampiyonaları yöneten aynı zamanda da gözeten bir birimdir. Türkiye Tenis Federasyonu’nun İstanbul ve Ankara’da şubeleri vardır. Bu yerlerin haricinde ise İzmir ilinde de tenis ile ilgili bir şube ve Türkiye Tenis Federasyonu’na bağlı olan bir tesis bulunmaktadır. Türkiye Tenis Federasyonu’nun başkanı ise Cengiz Durmuş’tur.

Spor