Tenis Sporunda Giyilmesi Gereken Kıyafetler

Tenis Sporunda Giyilmesi Gereken Kıyafetler

Tenis sporu kendine özel ekipman ve kendine özel kıyafetleri bulunan bir spor dalıdır. Tenis sporunda giyilmesi gereken kıyafetler konusu da oldukça büyük önem taşır. Tenis sporunda giyilebilecek olan kıyafetlerin özellikle bol ve kumaşının doğru seçilmiş olması gerekir Tenis sporu için seçilecek, maçlarında giyilecek kıyafetler bol ve %100 pamuk olması gerekir. Pamuk olmasının yanı sıra açık havada yapılacak tenis maçlarında ise UV ışınına karşı koruyucu, güneş ışığı geçirmeyen kumaşlar da tercih edilmelidir. Kadınlar için tenis sporunda, maçlarında giyilebilecek olan kıyafetler v yaka, bisiklet yaka, polo yaka tişörtler, tenis elbisesi, tenis şortu v tenis eteğidir. Erkekler için giyilecek olan kıyafetler ise v yaka, polo yaka ve bisiklet yaka tişörtler, bol atletler, bol şort veya eşofmanlar tercih edilebilir. Ayrıca bunun yanı sıra tenis ayakkabıları da tenis sporu için tercih edilmesi gerekir. Tenis ayakkabıları, günlük giyilen spor ayakkabılarından farklı olmak üzere kort sahalarının yüzeyi ile uyumlu olan ayakkabılardır. Her tenis oyuncusu için korta çıkmadan önce tenis ayakkabısı giyilmesi önerilir.

Grand Slam Tenis Turnuvaları ve Tarihleri

Grand Slam tenis turnuvaları 4 büyük tenis turnuvasını içerisinde bulunduran, büyük bir tenis turnuvasıdır. Bir tenis oyuncusu Grand Slam’de yer alan 4 büyük tenis turnuvasını başarılı bir şekilde tamamlar ise o oyuncu Grand Slam olarak isimlendirilir. 4 büyük tenis turnuvasının üzerinde olimpiyatlarda da şampiyon olur ise o zamanda da Golden Grand Slam olarak isimlendirilir. Grand Slam turnuvalarında yer alan Avustralya Açık Tenis Turnuvası, Ocak ayında oynanan, yapılan bir turnuva olur. Fransa Açık Tenis Turnuvası Mayıs ve Haziran aylarında, Wimbledon Tenis Turnuvası Haziran ve Temmuz aylarında, Amerika Açık Tenis Turnuvası ise Ağustos ile Eylül ayları arasında gerçekleştirilir.

Uluslararası Tenis Federasyonu

Uluslararası Tenis Federasyonu kısaltması ile ITF, dünya çapında tenis ile ilgili olan en yüksek birim ve mercidir. Uluslararası Tenis Federasyonu, Londra’da merkez olarak bulunmaktadır. Oynanan bütün maçların ve yapılan bütün turnuvaların ilişiği ITF’ye bağlı konumdadır.

Spor